Ile będzie kosztował film, czyli wycena w pigułce

Ile będzie kosztował film, czyli wycena w pigułce

Niezależnie od tego, czy przygotowujecie się do produkcji teledysku, spotu reklamowego czy filmu reklamowego, pierwszym pytaniem, które nam zadajecie, jest pytanie o wycenę. Choć z pewnością przyspieszałoby to pracę, posiadanie stałego cennika jest w naszym przypadku niemożliwe. Dlaczego? Bo bardziej niż na zaoszczędzeniu kilku minut zależny nam na indywidualnym, rzetelnym i maksymalnie kreatywnym podejściu do każdego projektu.

Wycena danego spotu czy teledysku zależy przede wszystkim od scenariusza. Gdy klient posiada gotowy scenariusz lub brief, wycena jest prosta. Na podstawie scenariusza jesteśmy w stanie określić ile dni zdjęciowych potrzebujemy na zdjęcia, a także czy realizacja wymaga zaangażowania profesjonalnych aktorów lub statystów, wynajęcia lokacji lub studio filmowego. Jeśli w danym projekcie mają pojawić się żywe zwierzęta – cena filmu czy teledysku wzrośnie, ponieważ angaż czworonożnych lub latających aktorów jest dość kosztowny. Podobnie kosztowną, choć niewątpliwie widowiskową „zabawą” są efekty pirotechniczne – na wybuchający samochód lepiej poczekać do realizacji któregoś z kolei teledysku.

Choć powyższy akapit można by było potraktować jako listę pomysłów do skreślenia, czasem warto postawić na naprawdę wyjątkowy pomysł, który odróżni Wasz spot czy teledysk od konkurencji. Są rzeczy, na których nie warto oszczędzać – angaż profesjonalnych aktorów to podstawa, a odpowiednie lokacje czy plenery nadadzą filmowi wiarygodności.

 

Otrzymaj 10% rabatu na realizację pierwszego filmu.

W tytule e-maila dopisz #tanifilm i otrzymasz 10% rabatu. Skontaktuj się z nami!

 

 

Wielu klientów nie ma jednak gotowego scenariusza. Nie szkodzi! Nawet kilka słów opisujących klimat czy konwencję danego spotu pomoże nam udzielić Wam bardziej wyczerpującej odpowiedzi na pytanie o wycenę. Czy ma to być film lifestyle’owy z mocną historią, poruszający emocje widzów, czy klasyczna, sprawdzona reklama przedstawiająca produkt? A może abstrakcyjny, całkiem odjechany pomysł?

Jeśli nie macie przygotowanego scenariusza, chętnie stworzymy dostosowany do Waszych potrzeb oryginalny koncept, który od razu wycenimy. Jest to sytuacja wygodna dla tych z Was, którzy przychodzą z określonym budżetem, ale bez sprecyzowanego pomysłu. Wiedząc, że budżet jest wysoki, możemy pozwolić sobie na śmiałe pomysły wymagające zaangażowania rozszerzonej ekipy i większej ilości aktorów. Gdy budżet jest niski, staramy się wycisnąć z niego jak najwięcej, a końcowy efekt, choć skromniejszy, nie będzie odstawał jakością od filmów o wyższym budżecie. A więc śmiało – piszcie! Razem stworzymy coś wyjątkowego.

Monika Dembinska
Scenarzystka filmowa, miłośniczka Łodzi, olejków eterycznych i dobrze zaopatrzonych lumpeksów.