Spot z okazji 75 rocznicy likwidacji obozu KL Lublin i powstania Państwowego Muzeum na Majdanku

Spot z okazji 75 rocznicy likwidacji obozu KL Lublin i powstania Państwowego Muzeum na Majdanku

Muzeum Państwowe na Majdanku


Spoty z okazji 75 rocznicy likwidacji obozu KL Lublin.

Przedstawiamy Wam nasze dwa spoty dla Państwowego Muzeum na Majdanku. Bez wątpienia, jest to jedno z najbardziej angażujących nas emocjonalnie projektów. W ubiegłym roku obchodziliśmy uroczystości 75. rocznicy likwidacji KL Lublin. 1944 to również data powołania Państwowego Muzeum na Majdanku, które działa na terenie niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Lublin.

Gdy wybieraliśmy się na nasze pierwsze spotkanie w Lublinie, mieliśmy w głowie kilka pomysłów na spot. Onieśmieleni powagą miejsca zjawiliśmy się w Muzeum, gdzie wspólnie z muzealnikami opracowaliśmy nowy scenariusz. Najbardziej poruszyło nas to, że do filmu mogliśmy zaangażować byłych więźniów Majdanka. 

2
Dni zdjęciowe.

10 dni
Termin oddania.

Stopień ukończenia projektu.

Wykorzystany sprzęt.

2 dni zdjęciowe.

10 dni montażu i postprodukcji.

6 osób z ekipy Motion Pikczer na planie.

Preprodukcja

Od zaplanowanego spotkania z więźniami dzieliło nas kilka tygodni i cała masa materiałów do przestudiowania. W głowach pojawiały nam się cały czas nowe pytania, sumiennie   spisywaliśmy je, chcąc zadać je więźniom, muzealnikom, jak i młodemu pokoleniu odwiedzającemu Majdanek. W ten sposób staraliśmy się uchwycić różne perspektywy przeżywania tego szczególnego miejsca. Po całym dniu spotkań i kolejnego zwiedzania muzeum, wróciliśmy z trwającymi 4 godzinny wypowiedziami osób zaangażowanych w realizację spotu, które zamknęliśmy w tekście lektorskim. 

„Pamiętam”

Film „Pamiętam” to film o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, o tym co pozostało po Majdanku Sobiborze i Bełżcu we wspomnieniach pokolenia naocznych świadków, o ciągłe aktualnej roli Muzeum oraz o silnej potrzebie przekazywania tej historii przyszłym pokoleniom. Zdzisław Badio, Stanisława Kruszewska i Józef Psiuk to główni bohaterowie filmu (ich wspomnienia i biogramy możecie znaleźć w internecie). Główną osią filmu jest pamięć – jej rola inaczej interpretowana przez młode pokolenie, pracowników muzeum oraz byłych więźniów. 

Produkcja

Nagrywaliśmy w głównej siedzibie muzeum w Lublinie oraz w obozach zakłady w Sobiborze i Bełżcu. Zdjęcia trwały 4 dni – nagrywaliśmy kamerą RED RAVEN – z obiektywami anamorficznymi. Wyzwaniem był transport i przenoszenie sprzętu po niemal 90 ha powierzchni Muzeum, z ograniczonym dostępem terenu dla samochodów. Po intensywnym planie na Majdanku, odwiedziliśmy muzea w Sobiborze i Bełżcu. 

 

 

 

 

 

Materiał do drugiego filmu nagraliśmy w czasie Zjazdu Rodzin Więźniów Majdanka „Pokolenia”. Muzealnicy na co dzień spotykają się z wątpliwościami ludzi, którzy obawiają się obezwładniającej atmosfery śmierci i grozy towarzyszącej zwiedzaniu. Materiał filmowy miał im pokazać, że prócz terenu o ogromnym znaczeniu symbolicznym i historycznym, zwiedzający mogą uczestniczyć w wielu aktywnościach poszerzających ich percepcje oraz wiedzę historyczną. Muzeum prócz upamiętniania, podejmuje działania edukacyjnie, przygotowuje wystawy oraz publikacje, które są w zasięgu każdej osoby, która zechce w nich uczestniczyć. 

Wszystkie zdjęcia making of są autorstwa: Krzysztof Stanek/Państwowe Muzeum na Majdanku.