Dlaczego to wszystko tyle kosztuje?

To już ostatnia notka z serii ile kosztuje film reklamowy oraz spot reklamowy do Internetu. Dziś napiszę Wam o kosztach, które uwzględniamy w wycenie, a których klient zwykle nie bierze pod uwagę.

Dla większości osób niezwiązanych z branżą filmową proponowanie ceny rzędu 8 000 tysięcy złotych netto za realizację trwającą 30 sekund to niewyobrażalna kwota. Warto jednak wziąć pod uwagę, że cena filmu reklamowego nie spada z nieba tylko jest rzetelnie wyliczona.

Możecie być pewni, że każdy dom produkcyjny ten sam film wyceni zupełnie inaczej, ponieważ każdy z nich inaczej szacuje swój czas i pracę przy realizacji.

Ten wpis wyjaśni Wam pokrótce co i dlaczego bierzemy pod uwagę w trakcie wyceny filmu.

Umiejętności:

Umiejętności są najcenniejszymi rzeczami, którymi dzielimy się z naszymi klientami. Poza typowo technicznymi kompetencjami związanymi z obsługą kamery, oświetlenia i audio mamy łatwość w wymyślaniu pomysłów scenariuszy reklam bądź teledysków. Inspiruje nas wszystko i pozwala nam to na sięganie po oryginalne i niespotykane idee.

Ponadto dbamy o to by nasza współpraca z firmą nie kończyła się na dostarczeniu gotowego filmu. Zawsze pomożemy lub podpowiemy w kwestiach promocji bądź dostarczymy dodatkowe materiały związane z produkcją (screeny, gify bądź pojedyczne ujęcia). Po prostu można na nas polegać.

Sprzęt: 

Technologia zmienia się w mgnieniu oka, dlatego tak ważne jest śledzenie najnowszych trendów związanych z branżą. Warto mieć na uwadze inwestycję w lepszą kamerę bądź obiektywy filmowe.

Musicie jednak wiedzieć, że każdy  z naszych sprzętów musi być:

  1. zaktualizowany – należy wziąć tu pod uwagę wgranie nowego oprogramowania lub sterowników.
  2. zamieniony lub naprawiony – w dużej mierze to prawda, że nasz sprzęt jest niezawodny, jednak czasami również on może ulec zużyciu.
  3. ubezpieczony – każda doświadczona firma, wie, że ubezpieczenie sprzętu to rzecz święta i po prostu tak robi. Kradzieże nam niestraszne – no dobra – straszne.

Po co to wszystko pisać i jak to przekłada się na cenę filmu reklamowego? Otóż podczas wyceny każdej realizacji uwzględniamy niewielki procent, który pozwala nam na utrzymanie sprzętu w bardzo dobrym stanie. Kwota o jakiej mówimy to 400 zł. Dzięki temu jesteśmy pewni, że nasz klient otrzymuje najnowszy sprzęt w pełni sprawny.

Niektóre filmy wymagają większej ilości sprzętu, który trzeba wynająć. Często sytuacja ta dyktuje dodatkowe koszty. Trzeba mieć na uwadze, że przy niektórych produkcjach ekipa potrzebuje specjalistycznego sprzętu. Ceny wynajmu wahają się od kilkunastu złotych do nawet kliku tysięcy.Postprodukcja: 

Pomijając czas montażu i korekcję barwną ważną rolę odgrywają tu komputery i oprogramowanie, które w naszym wypadku są w 100% oryginalne. Nie dziwi zatem fakt, że koszta postprodukcji są bardzo wysokie. Poza poświęconym czasem nad złożeniem filmu musimy doliczyć również koszty utrzymania i kupna sprzętu: dyski twarde, pluginy i nowe programy.

Załoga:

Dobry dom produkcyjny składa się z ludzi mających doświadczenie i niezbędne kwalifikacje. Ponadto ekipa filmowa współpracują z wieloma osobami z „zewnątrz” tj. aktorami, charakteryzatorami czy też lektorami. Oni też za swoją pracę otrzymują wynagrodzenie.

Koszty ogólne:

Jak w każdej branży są koszty, które muszą być pokryte, a których klient nie bierze pod uwagę. Tak, one też są wliczane w cenę filmu, bo pozwalają nam utrzymać się na rynku. O czym mowa? Oczywiście o czynszu, wynagrodzeniu dla pracowników, transporcie, administracji. Zwykle opłaty te stanowią od 10 do 20 % wyceny filmu.

Edukacja:

Jeśli ktoś mówi, że wszystko umie. Kłamie. Nie ma człowieka od wszystkiego. Na dobrą ekipę filmową składają się ludzie, którzy ciągle chcą się rozwijać. Dlatego tak ważny jest dla nas czas na naukę nowych rzeczy. Chętnie bierzemy udział w warsztatach bądź webinarach związanych z naszą branżą. Dzięki temu nie stoimy w miejscu tylko ciągle doskonalimy swoje umiejętności. To jednak również kosztuje.

Podsumowując – zrobię to dziś wyjątkowo krótko i zwięźle – należy pamiętać, że jeśli decydujesz się na najtańszą opcję musisz sprawdzić dokładnie, co otrzymujesz za swoje pieniądze.

Michał Liszcz
Uwielbiam czarną kawę i minimalizm. Design Dieter'a Rams'a i seriale Netflixa. Moją pasją i sposobem na życie jest tworzenie filmów reklamowych i teledysków. Z chęcią opowiem tu o wszystkim po trochu.

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.