Produkcja teledysku...

... ile to kosztuje?

Stworzyliśmy do tej pory wiele klipów dla muzyków współpracującymi z wytwórniami płytowymi, ale również bezpośrednio dla samych artystów. Wiele początkujących zespołów zastanawia się, ile kosztuje produkcja teledysku. Znalezienie informacji o tym online graniczy z cudem, a nawet jeśli już coś się znajdzie, są to zwykle informacje sprzeczne. To dziwne, bo w zasadzie jest to bardzo proste.

TELEDYSKI

 

Przede wszystkim budżet. Nie oszukujmy się to on odgrywa znaczącą rolę. On także informuje nas na ile możemy sobie pozwolić. Zaobserwowaliśmy, że wielu zgłaszających się do nas muzyków rzadko informuje nas o budżecie i właściwie nie wiemy z czego to wynika. Być może obawa przed oceną, że dysponują taką a nie inną kwotą. Od razu powiem, że nie szufladkujemy zespołów według takiego kryterium. Niezależnie od tego staramy się zawsze znaleźć jakieś rozwiązanie, które pomoże Tobie wyprodukować wymarzony klip.

Warto pamiętać, że produkcja teledysku pozwala ekipom filmowym na rozwijanie skrzydeł i pokazywanie swojej kreatywności, która jest zwykle ograniczona w świecie reklamy. Muzycy natomiast mogą wybierać spośród kilkunastu domów produkcyjnych, aż znajdą ten najbardziej im pasujący. Zwykle istotną kartą przetargową jest pomysł na klip.

Potem zwykle dochodzi kwestia ceny, która niestety często jest przedkładana ponad pomysł. Wysokobudżetowe teledyski mogą sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zwykle jest to przedział od 15 000 tysięcy złoty do nawet 25 000 tysięcy złotych. Kwota zależy przede wszystkim od pomysłu na film, który staje się jej odzwierciedleniem. Tak po prostu jest.

Bądźmy jednak realistami – rzadko który początkujący zespół może pozwolić sobie na takie pieniądze. Problem z dużymi domami produkcyjnymi polega na tym, że rzadko podejmują się zleceń poniżej pewnej kwoty. Jeśli Twoja piosenka im się spodoba, jest szansa, że zrobią dla Ciebie klip. W innym wypadku raczej nie podejmą z Tobą współpracy.

W Motion Pikczer koszt produkcji teledysku zaczyna się od 5 500 zł, ale właściwie nie ma na to złotej reguły. Jeśli zdecydujesz się na współprace z jakąkolwiek ekipą filmową spotkajcie się. Omówicie najważniejsze założenia klipu i swoje oczekiwania. Takie wcześniejsze spotkanie i dogadanie pewnych kwestii procentuje później podczas pracy na planie. Musisz tylko pamiętać, że pomysł poniekąd odzwierciedla budżet. Nie oczekuj fajerwerków i obsady setki ludzi, jeśli po prostu nie masz na no pieniędzy. To, że ich nie masz nie oznacza wcale, że nie da się stworzyć dobre klipu. Pamiętaj o tym!

Poza tym nie bój się wyjść ze swoją muzyką w świat. Czeka na Ciebie wiele domów produkcyjnych, agencji i wytwórni, którzy zechcą stworzyć z Tobą duet.

Michał Liszcz
Uwielbiam czarną kawę i minimalizm. Design Dieter'a Rams'a i seriale Netflixa. Moją pasją i sposobem na życie jest tworzenie filmów reklamowych i teledysków. Z chęcią opowiem tu o wszystkim po trochu.

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.